Jaké typy chrupavek v koleni najdete a co jim prospívá?
V kolenech se nachází dva druhy chrupavek: kloubní a menisková. Zatímco kloubní chrupavka pomáhá kolenu ve volném pohybu, menisková chrupavka neboli meniskus slouží jako polštář a tlumič nárazů mezi kostmi. Sportovní zranění, nehody i roky běžného opotřebení mohou poškodit oba tyto typy chrupavek v koleni.
Chrupavka je typ pojivové tkáně, která je při vývoji embrya předchůdcem kosti. Některé chrupavky se změní již v prenatálním stádiu, jiné mizí až v prvních letech po narození a část chrupavek zůstává po celý život. Chrupavka je zcela jedinečná – pevná a pružná zároveň, přitom bez cév a nervů.
Jaké jsou typy chrupavek – v koleni je jiná než v uchu
V těle existují tři typy chrupavek: hyalinní, fibrózní a elastická.
1. Fibrózní chrupavka: menisky
Fibrózní (vazivová) chrupavka tvoří například menisky, je ale také mezi obratli, kde tvoří meziobratlové ploténky. Fibrózní chrupavka v těchto místech slouží jako polštářek, tlumí nárazy a snižuje tření v kloubech.
Fibrózní chrupavka je považována za nejpevnější.
2. Hyalinní chrupavka: klouby
Hyalinní chrupavka je v těle nejběžnější. Pokrývá kloubní plochy kostí (včetně kolene ), nachází se na konci žeber v místech, kde se spojují s hrudní kostí, ale také v hrtanu nebo v nosní přepážce. Úkolem hyalinní chrupavky je zajistit plynulý pohyb kloubů a snižovat tření mezi kostmi během pohybu.
Termín hyalinní pochází z řeckého slova „hyalos“, což znamená sklovitý. Hyalinní chrupavka se totiž pod mikroskopem jeví jako mírně sklovitá.
3. Elastická chrupavka: ucho
Elastická chrupavka se nachází v uchu a tvoří mimo jiné také hrtanovou příklopku. Tato chrupavka slouží k zajištění pevnosti a pružnosti orgánů, například vnějšího ucha.
Kolenním chrupavkám prospívá pohyb a zdravý jídelníček
Fyzická aktivita , zejména cvičení zaměřené na posílení svalů kolem kolene, je skvělým způsobem, jak pomoci udržet chrupavky v dobré kondici. Silné svaly totiž pomáhají rozložit zátěž a poskytují kloubu stabilitu. Vhodné je zaměřit se na posílení čtyřhlavého svalu a hamstringů (svalů zadní strany stehen).
Ale pozor! Nic se nesmí přehánět a příliš vysoká zátěž může způsobit více škody než užitku.
Zásadní je také udržovat zdravou tělesnou hmotnost, protože nadváha znamená i vyšší tlak na kolenní klouby.
V jídelníčku by pak neměl chybět dostatek vybraných vitamínů a minerálních látek. Například mangan podporuje tvorbu pojivových tkání, zatímco vitamín C pozitivně ovlivňuje produkci kolagenu důležitého pro normální fungování chrupavek.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč