Není to jen o sportu
Na první pohled si spousta lidí řekne, že přeci žádný sport neprovozují, a tak nemá ani ta nejlepší kloubní výživa pro sportovce smysl. Přitom pracují třeba na stavbě a po práci se starají o velkou zahradu či hospodářství. Jejich fyzický výkon tak směle předčí toho, kdo hraje 3x týdně volejbal a zakope si na fotbale. Není totiž sportovec, jako sportovec. Při výběru doplňků stravy na pohybový aparát tedy berte v potaz to, co děláte většinu svého času. Jestliže v práci převážně stojíte, chodíte, nebo dokonce pracujete s těžkými břemeny, nebo třeba veškerý volný čas strávíte namáhavou činností, lze to považovat za vysokou zátěž rovnající se sportovnímu výkonu. Taktéž je dobré zhodnotit míru zatížení kloubů - např. práce s pilou a sbíječkou je hodně namáhavá.
A pokud pravidelně sportujete, věnujte se svým kloubům také. Jakákoli tělesná námaha zvyšuje potřebu těla na příjem minerálů a tekutin.
Rozdíl bude snad jen u vrcholových sportovců, kteří mají příjem živin do slova na míru. To se ale týká menšího počtu lidí, a tak se v tomto článku zaměříme spíše na ty s běžně vysokou mírou zátěže.
Kdy s kloubní výživou začít?
Odborníci se shodují, že již po třicítce začíná pomalu pohybový aparát stárnout. Asi nejpalčivějším problémem je pokles tvorbu kolagenu v těle. Kolagen je potřeba skoro ve všech tkáních, na pohybovém aparátu to pocítíme nejvíc. Střední věk je doba, kdy je ještě relativně snadné situaci zachránit. V seniorském věku je zapotřebí většího úsilí.
Problémem je i poměrně nevyrovnaný jídelníček - bývá bohatý na kalorie, ale chudý na živiny. Zvykli jsme si odbývat se rychlovkami a jíme málo celozrnných produktů, zakysaných mléčných výrobků i čerstvé zeleniny a ryb. Jestliže víte, že máte v této oblasti mezery, pokuste se napravit to. Vedle pestré stravy si neváhejte dopřát kloubní výživu už během produktivního věku.
Kolagen: klíčová složka kloubní výživy
Jak jsme zmínili, tělo si dokáže vyprodukovat vlastní kolagen. Tato schopnost se ale časem začne vytrácet. My můžeme chybějící kolagen organismu i dodávat - nejčastěji formou kapslí. Nativní kolagen se užívá v menším množství, nemusíte se tedy bát mnoha tablet denně. Kolagen prospívá hlavně chrupavkám, které jsou díky němu pružnější a odolnější. Nicméně je potřebný i pro kosti a svaly a všechny struktury pohybového aparátu.
Vedle kolagenu doporučujeme zaměřit se také na vitamín C. Ten totiž pomáhá při tvorbě vlastního kolagenu v těle - šikovně tak podpoříte svůj pohybový aparát hned ve dvou liniích.