Světový týden kostí a kloubů: 5 tipů, jak ho skutečně oslavit

Problémy s klouby a kostmi patří mezi nejčastější zdravotní obtíže a trpí jimi miliony lidí. Je tedy s podivem, že na vyhlášení Světového týdne kostí a kloubů jsme museli čekat až do roku 2000. Při této příležitosti, kterou si každoročně připomínáme mezi 12. a 20. říjnem, se odborníci zaměřují na poskytování informací o příčinách a prevenci souvisejících zdravotních obtíží.

Světový týden kostí a kloubů:  5 tipů, jak ho skutečně oslavit

Světový týden kostí a kloubů se primárně zaměřuje na informovanost o zdravotních komplikacích jako jsou úrazy, problémy s klouby, koleny, bedry, deformace páteře nebo dětská onemocnění související s normálním stavem kostí. U všech mezinárodních dnů (a týdnů) platí, že jsou zde z nějakého důvodu a nejlepší je oslavit je aktivitami souvisejícími s naplněním jejich cílů. Co tedy můžeme udělat pro zdraví svých kloubů nejen v rámci Světového týdne kostí a kloubů?

1. Během Světového týdne kostí a kloubů zjistěte víc o svém zdravotním stavu. 

Základem řešení zdravotních komplikací je odhalit příčinu. Nepříjemnou ztuhlost kloubů může způsobit konkrétní onemocnění, ale také poškození měkkých tkání nebo probíhající infekce. 

Pokud máte zkušenosti s chronickou bolestí, navštivte lékaře a zaměřte se společně na prozkoumání možných důvodů vašich komplikací.

2. Začněte procvičovat pohyblivost kloubů.

Procvičování mobility kloubů je skvělým způsobem, jak je udržet v kondici. Pro začátek si můžete domluvit konzultaci s fyzioterapeutem, který doporučí nejvhodnější cviky odpovídající aktuálnímu zdravotnímu stavu. Světový týden kostí a kloubů může být impulzem ke změně, důležité je ale ve cvičení vytrvat po celý rok. S motivací mohou pomoci pravidelná měsíční setkání s fyzioterapeutem. 

Se cvičením je vhodné začít pozvolna. V první fázi stačí zaměřit se na protahování a ohebnost. Postupem je možné zařadit posilování.

3. Dlouhodobě si udržujte zdravou hmotnost.

I když onemocnění kloubů mohou souviset s genetickými předpoklady, mnoho faktorů je možné ovlivnit. Jedním z nich je tělesná hmotnost – podle studií mají ženy s vyšší hmotností větší pravděpodobnost, že budou trpět bolestmi kolenních kloubů. Proto se snažte udržet hodnotu BMI v normě.

Snížení hmotnosti o 6 kilogramů u ženy s průměrnou výškou znamená snížení rizika vzniku osteoartritidy až o polovinu.

4. Obohaťte svůj jídelníček.

Nezapomínejte na vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů (včetně vitamínu C) a dalších látek podporujících tvorbu kolagenu důležitého pro funkci chrupavek. 

Pozitivní vliv na stav kloubů má například kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata), ale také v Čechách běžně rostoucí jitrocel kopinatý, šípková růže nebo černý rybíz.

Zmíněné účinné látky můžete získat ze stravy, nebo můžete využít doplněk stravy, který tyto látky obsahuje. Jedním z nich je také Movisan Kolagen II. Postačí jedna kapsle denně.

5. Vyměňte boty na podpatcích za tenisky.

Někdy je změna spíše „během na dlouhou trať“. Svým kloubům ale můžete ulevit jednoduše hned teď. Vyměňte boty na vysokém podpatku za tenisky. Pro udržení rovnováhy při chůzi v podpatcích je totiž nutné naklonit se dopředu. Tím se zmenší tlak na kotníky, a naopak se zvýší tlak na kolena a v menší míře i na boky. 

Při chůzi na podpatcích navíc dojde k posunu váhy těla směrem k vnitřní straně kolenního kloubu, tedy do části nejcitlivější vůči degeneraci. 

Ztuhlost a nemotornost kloubů mohou být důvodem omezení pohybových, ale také společenských aktivit a mohou vést k celkovému snížení kvality života. I když jsou poměrně běžná (problém s klouby se týká poloviny seniorů), neznamená to, že je třeba se s tím smířit. Naopak. Světový týden kostí a kloubů je příležitostí k tomu přestat váhat a pustit se do boje. 


Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3377350/ 

Movisan Kolagen II balení

Movisan Kolagen II

Moderní doplněk stravy vyrobený dle norské receptury.
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...